
Minimalny podatek dochodowy CIT
Podatek minimalny, choć wprowadzony do polskiego systemu podatkowego już w 2022 roku, dopiero w roku 2025 stał się faktem dla wielu przedsiębiorstw, które po raz pierwszy były zobowiązane do jego zapłaty. To nowe rozwiązanie budziło i nadal budzi wiele pytań wśród przedsiębiorców.
Co to jest podatek minimalny?
Podatek minimalny to forma opodatkowania, która ma na celu zapewnienie minimalnego poziomu podatku dochodowego płaconego przez niektóre przedsiębiorstwa, nawet jeśli wykazują niską rentowność lub straty podatkowe. Innymi słowy, jest to swego rodzaju „podatkowe zabezpieczenie”, które ma uniemożliwić unikanie opodatkowania poprzez agresywną optymalizację podatkową. W praktyce oznacza to, że niektóre firmy będą musiały zapłacić podatek dochodowy, nawet jeśli w rzeczywistości poniosły stratę lub osiągnęły niski poziom dochodowości.
Kogo dotyczy? Kogo obciąży podatek minimalny?
Podatek minimalny dotyczy dużych podatników CIT, czyli spółek kapitałowych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, prostych spółek akcyjnych), spółek komandytowych, spółek komandytowo-akcyjnych oraz podatkowych grup kapitałowych, które spełniają określone kryteria.
Konkretnie, podatek minimalny obciąży podatników, którzy w danym roku podatkowym:
- ponieśli stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych(stratę z działalności operacyjnej) albo
- osiągnęli wskaźnik rentowności (udział dochodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach z tego źródła) nie większy niż 2%.
Warto podkreślić, że podatek ten ma na celu dotknięcie przede wszystkim tych podmiotów, które, pomimo generowania znaczących przychodów, wykazują minimalny lub zerowy dochód do opodatkowania.
W jaki sposób obliczyć podatek minimalny?
Podstawa opodatkowania może być ustalona na dwa sposoby, do wyboru przez podatnika:
Metoda standardowa: suma następujących składników:
- 1,5% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych.
- koszty finansowania dłużnego poniesione na rzecz podmiotów powiązanych, przekraczające 30% wartości tzw. podatkowej EBITDA.
- koszty usług niematerialnych (np. doradczych, prawnych, księgowych, marketingowych, licencji) poniesione na rzecz podmiotów powiązanych, przekraczające 3 mln zł powiększone o 5% podatkowej EBITDA.
Metoda uproszczona: 3% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych.
Wysokość podatku minimalnego i jego rozliczenie
Podatek minimalny oblicza się stosując stawkę 10% do tak ustalonej podstawy opodatkowania.
Warto zauważyć, że podatek minimalny jest płatny, jeśli jest wyższy od standardowego podatku dochodowego obliczonego na zasadach ogólnych. Podatnik będzie zobowiązany do zapłaty wyższej z tych dwóch kwot.
Podatek minimalny podlega pomniejszeniu o kwotę należnego podatku CIT za dany rok. Co więcej, jeśli w przeszłości zapłacono podatek minimalny, a w ciągu kolejnych trzech lat podatkowych firma osiągnie dochód i zapłaci standardowy CIT, to kwotę zapłaconego wcześniej podatku minimalnego można odliczyć od tego CIT-u
Wyłączenia z podatku minimalnego
Ustawodawca przewidział szereg wyłączeń z obowiązku zapłaty podatku minimalnego. Nie będą go płacić między innymi:
- Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym i w dwóch kolejnych latach podatkowych;
- podatnicy CIT, którzy osiągnęli w danym roku przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do poprzedniego roku;
- przedsiębiorstwa finansowe (banki krajowe, SKOKi, instytucje kredytowe, inwestycyjne itp.);
- Spółki których udziałowcami/akcjonariuszami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli spółka z o.o. nie posiada:
- bezpośrednio lub pośrednio więcej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną (spółce jawnej)
- innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
- Podatnicy wchodzący w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, a udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 2%.
- Podatnicy będący stroną umowy o współdziałanie;
- Podatnicy, u których wskaźnik dochodowości w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych przekroczył 2%.
- Podatnicy w likwidacji, upadłości lub restrukturyzacji.
- Podatnicy prowadzący działalność wydobywczą, w części przychodów i kosztów związanych z tą działalnością.
- Podatnicy, których większość przychodów (ponad 50%) pochodzi z określonych sektorów (np. transportu morskiego, lotniczego, ochrony zdrowia, rolnictwa).
Podsumowanie
Podatek minimalny to istotna zmiana w polskim systemie podatkowym, która może wpłynąć na rentowność dużych przedsiębiorstw. Zrozumienie, kogo dotyczy, jak go obliczyć oraz jakie istnieją wyłączenia, jest kluczowe dla prawidłowego planowania podatkowego. Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości lub potrzeby profesjonalnego wsparcia w zakresie rozliczeń podatkowych, w tym podatku minimalnego, warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów.
Centrum Finansowo Księgowe EKKOM, z bogatym doświadczeniem w księgowości i rozliczeniach podatkowych, jest gotowa wesprzeć Państwa w prawidłowej interpretacji przepisów i optymalizacji podatkowej. Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Państwa firmie w obliczu nowych regulacji.